Prahistoria w dziejach ziemi kościańskiej

Wystawa przybliża dzieje najstarszych kultur występujących na terenie Ziemi Kościańskiej.
Na ekspozycji prezentowane są artefakty odkryte podczas badań archeologicznych. Ekspozycja zaaranżowana została w sposób pozwalający zwiedzającemu poczuć się jak w dawnej osadzie z okresu kultury łużyckiej.. Wkomponowane w aranżację gabloty prezentują znalezione w okolicy narzędzia z kamienia, zwierzęcych rogów i kości, brązowe ozdoby oraz fragment poroża wymarłego tura. Ponadto sala zawiera kilka interaktywnych urządzeń: kamienne żarna do wyrabiania mąki, pionowy warsztat tkacki oraz wiertarkę do kamienia. Dla najmłodszych została przygotowana specjalna piaskownica, w której można wcielić się w archeologa i odkrywać „zabytki” z dawnych czasów.

Ekspozycja została wzbogacona o multimedia z lektorem PJM oraz udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami w postaci tabliczek kierunkowych oraz tyflografikę z opisem w alfabecie Brajla.

Aranżacja w postaci starej chaty ze ściętych drzew, piaskownica oraz kamienne żarno

Kamienne żarno do rozcierania ziaren na mąkę.