Dzisiaj jest 6 Maja 2021, Czwartek, imieniny obchodzą:
sprawdź prognozę dla Kościana

Historia Ratusza

Obecny budynek kościańskiego Ratusza wybudowany został pod koniec XVIII w. Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, podpiwniczona, trzykondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem, nakryta dachem dwuspadowym z naczółkami. Budynek wzniesiono na planie prostokąta, krótsze elewacje mają trzy osie, dłuższe są pięcioosiowe z jednoosiowymi ryzalitami na osi. Ryzalit frontowy zwieńczony jest trójkątnym szczytem, nad którym góruje czworoboczna wieża zegarowa. W 1893 r. na wieży został zamontowany nowy zegar zakupiony w firmie Carla Weissa w Głogowie. Montaż zegara przeprowadziła firma Izakiewicza z Kościana. Do początku XX w. główne wejście znajdowało się od strony wschodniej, w dachu wieży znajdowały się małe okna mansardowe, a na iglicy znajdował się orzeł pruski.

Kapitalny remont i przebudowa ratusza miały miejsce w 1914 r. Z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Niemca Wilhelma Stüwe rajcy miejscy podjęli uchwałę o remoncie. Prace projektowe zostały zlecone dyplomowanemu inżynierowi architektowi Kazimierzowi Rucińskiemu z Poznania. Umowa przewidywała potraktowanie remontu w sposób kompleksowy. Miała zostać uszczelniona wieża i dach, przeniesione główne wejście na stronę zachodnią, zmieniony ciąg komunikacyjny i układ pomieszczeń wraz z urządzeniem i wystrojem sali reprezentacyjnej. Prace rozpoczęto w kwietniu 1914 r.: zewnętrzne zostały wykonane do końca tego roku, natomiast wewnętrzne rozpoczęto w styczniu roku następnego. Autorem projektu wystroju sali reprezentacyjnej Ratusza był architekt wnętrz z Poznania Julius Koengsberger. Wzory zdobnicze przygotował znany plastyk poznański Edmund Kunze. W 1915 r. zamontowano też wodne centralne ogrzewanie, sprowadzając je z firmy Schotta z Wrocławia. Prace te wykonała firma mistrza Walentego Jezierskiego z Pleszewa. Natomiast wszelkie prace blacharskie i instalacyjne przeprowadziła firma Jana Gątowskiego z Kościana. Już 6 maja 1915 r. w sali reprezentacyjnej odbyło się uroczyste posiedzenie rady miejskiej poświęcone wyłącznie otwarciu ratusza po remoncie.

 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. w ratuszu przeprowadzono tylko drobne konserwacje i modernizację. Z wieży usunięty został orzeł pruski, a w jego miejsce umieszczony został początkowo krzyż, a później orzeł polski nawiązujący do czasów jagiellońskich, a więc czasów gdy Kościan był miastem królewskim. W 1923 r. w ratuszu zainstalowano centralę telefoniczną, a trzy lata później syrenę alarmową, którą w 1941 r. niemiecki okupant przeniósł na wieżę.

 

Kolejny ważny remont przynoszący zmiany w wyglądzie ratusza miał miejsce w 1993 r. Z inicjatywy Społecznego Komitetu Renowacji Zegara odnowione zostały wówczas tarcze oraz wymienione skorodowane wskazówki. Prace te wykonał art. plastyk Grzegorz Pawlak. W tym samym czasie przeprowadzono też remont wieży demontując syrenę alarmową i nadając jej kształt z okresu międzywojennego. Na zwieńczeniu wieży umieszczony został orzeł według wzoru z 1919 r. Prace te wykonała firma dekarska Eugeniusza Bury z Brenna według projektu mgr inż. arch. Izabeli Wrześniewskiej  i mgr inż. Leszka Szymanowskiego. Autorem projektu orła o wymiarach 90 x 80 cm. jest art. plastyk Bogdan Winkiel z Leszna. Kulę o średnicy 70 cm. z kwasoodpornej blachy zrobiono w Fabryce Aparatury "Spomasz" w Pleszewie, a iglicę i obrotnicę dla orła w kościańskim "Metalchemie". Elementy te zamontowano na wieży w czerwcu 1993 r., a w kuli umieszczono akt erekcyjny.

Jesienią 2000 r. z inicjatywy Fundacji "Ratusz Kościański" dokonano remontu dachu polegającego na częściowej wymianie więźby i położeniu nowej dachówki. Prace te wykonała firma Stefana Rzepki z Bucza. Jesienią roku następnego przeprowadzono wymianę okien. Prace te wykonała firma Hoheense z Kościana.

 

 

 

Obecnie w ratuszu na parterze mieści się Urząd Stanu Cywilnego,  pierwsze piętro oraz część II piętra zajmuje Muzeum Regionalne, ponadto na II piętrze znajduje się siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. Na poddaszu znajdują się magazyny zbiorów muzealnych.