Dzisiaj jest 6 Maja 2021, Czwartek, imieniny obchodzą:
sprawdź prognozę dla Kościana

Bohaterowie 1918-1919

Wystawa poświęcona działalności Kościaniaków z Rezerwy Skautowej, którzy w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 r. dokonali brawurowej akcji kradzieży broni i amunicji z magazynów niemieckiego 37. zapasowego pułku fizylierów w Kościanie. Następnie wyzwoliwszy bezkrwawo Kościan udali się w 1919 r., by walczyć na froncie południowo-zachodniej Wielkopolski.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się przedmioty osobiste, broń i wyposażenie żołnierskie z okresu I wojny światowej oraz z czasów powstania wielkopolskiego, medale i odznaczenia Kościaniaków walczących w armii niemieckiej oraz oddziałach powstańczych oraz liczne archiwalne zdjęcia. Znajdujący się na wystawie panel multimedialny pozwala zwiedzającym poznać historię Rezerwy Skautowej, kalendarium wydarzeń od listopada 1918 do lutego 1919 r. oraz biogramy najważniejszych postaci związanych z powstaniem wielkopolskim na Ziemi Kościańskiej.

 

Dodatkowa atrakcją wystawy jest najprawdopodobniej pierwszy w wielkopolskim muzeum pokój zagadek tzw. Escape room, który pozwala przenieść się w czasie i samemu spróbować swoich sił jako konspirator.