Dzisiaj jest 25 Stycznia 2020, Sobota, imieniny obchodzą:
sprawdź prognozę dla Kościana

VIII Kościańska Noc Muzeum - Największe Kino Plenerowe

Dodano: 08 maja 2019

VIII Kościańska Noc Muzeum odbędzie się 18 maja 2019 r... poza Ratuszem.

 

!!! AKTUALIZACJA !!!

Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz z myślą o Państwa komforcie, nastąpiła zmiana miejsca tegorocznej Nocy Muzeów. W związku z tym, postanowiliśmy przenieść Kino Plenerowe z Wałów Żegockiego na Rynek.

Serdecznie zapraszamy na Kino pod Chmurką.
Kościańscy muzealnicy.


Tegoroczne święto muzealników pragniemy obchodzić wraz z Państwem na Rynku przed Wielkim Ekranem. 

Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy aż 3 różne pokazy filmowe:

1. Cykl edukacyjny „Jan Matejko - Historia w ożywionych obrazach" (2014-2016) reż. Marek Brodzki. Jest to próba przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów Jana Matejki.

Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski. Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

Dla Państwa zaprezentujemy następujące dzieła Jana Matejki:

- "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965" (rok prod. 2016) 

- "Unia lubelska" (rok prod. 2016) 

- "Kazanie Skargi" (rok prod. 2016) 

- "Konstytucja 3 Maja 1791 r." (rok prod. 2014) 

2. Muzeum utracone - "Pamięć jest kluczem". Film opowiada o najważniejszych dziełach, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i które udało się odzyskać.

3. "Poszukiwany, poszukiwana"(1973), reż Stanisław Bareja  - Saper, elektryk wysokich napięć  i ….. jak się okazuje muzealnik to zawody podwyższonego ryzyka. Cóż ma począć biedny kustosz gdy nie zgadza się muzealna inwentura? Wszakże nie skradziono tubki kremu, kubka śmietany czy paczki gumy do żucia, ale zaginęło dzieło sztuki! I to sztuki przez duże „S”! Uciekając przed więziennym pasiakiem, podejrzany o kradzież pracownik zaczyna ukrywać się w przebraniu pomocy domowej, czemu towarzyszy wiele zabawnych perypetii związanych z życiem codziennym w Polsce Ludowej.

Dodatkowo w trakcie seansu będzie możliwość skorzystania z caffe pod chmurką.

Serdecznie zapraszamy na seans w trakcie Nocy Muzeów, 18 maja 1919 r.  przy Ratuszu.

Startujemy ok godz. 20:30


Turew - zwiedzanie Gorzelni o godz. 18:00, 20:00 i 22:00.


Zapraszamy