Dzisiaj jest 26 Stycznia 2021, Wtorek, imieniny obchodzą:
sprawdź prognozę dla Kościana

"Tu rodziła się Solidarność" - wystawa plenerowa w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"

Dodano: 09 listopada 2020

"Tu rodziła się Solidarność" to wystawa plenerowa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność”

Miejsca prezentacji wystaw stworzyły w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegły się 28 sierpnia 2020 na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jakim była, jakim jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.
1 lipca 2020 r. w Mielcu Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” otwierając wystawę „TU rodziła się »Solidarność«”. Zaprezentowana tam ekspozycja była pokazana tego dnia równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 9 do 29 listopada br. na Placu Wolności w Kościanie

 

Poniżej link do spotu promującego wystawę.

https://www.youtube.com/watch?v=eQ188zGB2nI&feature=emb_logo