Dzisiaj jest 28 Lutego 2020, Piątek, imieniny obchodzą:
sprawdź prognozę dla Kościana

Plenerowe Kino Letnie

Dodano: 13 sierpnia 2019

W ramach Plenerowego Kina Letniego oraz jako impreza towarzysząca uroczystym obchodom 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, 30 sierpnia na Wałach Żegockiego odbędzie się projekcja filmu „303. Bitwa o Anglię”. Poprzedzać ją będą dwa filmy z serii „Jan Matejko – Historia w ożywionych obrazach”. Start: godz. 19.00.

1.      Cykl edukacyjny „Jan Matejko - Historia w ożywionych obrazach" (2014-2016) reż. Marek Brodzki. Jest to próba przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów Jana Matejki.

 

Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski. Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

 

Dla Państwa zaprezentujemy następujące dzieła Jana Matejki:

- „Stefan Batory pod Pskowem” (rok prod. 2016)

- „Jan Sobieski pod Wiedniem” (rok prod. 2016)

 

2.      „303. Bitwa o Anglię” (2018), reż. David Blair

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni     i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić             i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Reż. David Blair

Scenariusz: Alastair Galbraith, Robert Ryan

Zdjęcia: Piotr Śliskowski

Muzyka: Laura Rossi

Obsada: Iwan Rheon, Milo Gibson, Stefanie Martini, Marcin Dorociński, Kryštof Hádek

Produkcja: Polska, Wielka Brytania

Dystrybucja: Kino Świat

Czas: ok. 1 godz. 45 min.

Lokalizacja: Projekcja filmów będzie miała miejsce za Wałach Żegockiego, za sądem. W razie niepogody zostanie przeniesiona na salę KOK.

Serdecznie zapraszamy!